Często sprawiają kłopoty, a ich znajomość równie często jest sprawdzana przez nauczycieli. Poznajmy je w końcu raz, a dobrze, i błyśnijmy przed swoim nauczycielem.
Daty w języku angielskim potrafią sprawiać kłopoty. Szczególnie trudne jest czytanie dat i poprawna wymowa lat. Specjalnie dla Was postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje odnośnie dat oraz określania czasu w języku angielskim. Zapraszamy do nauki!
W języku angielskim występują dwa formaty dat – jeden używany w Wielkiej Brytanii i krajach znajdujących się pod wpływem brytyjskiego angielskiego oraz drugi, obowiązujący w Stanach Zjednoczonych oraz krajach pod wpływem tejże odmiany języku angielskiego.
Format ten obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w RPA.
Datę zapisujemy w tych krajach w sposób następujący:
Charakterystyczna dla tego formatu jest zamiana miesięcy z dniami oraz umieszczanie przecinka przez rokiem:
April 14, 2015/April 14th, 2015 lub w skrócie 4/14/2015
Amerykański angielski charakteryzuje się ogólnym upraszczaniem, jednak w kwestii dat nie widzimy tego zjawiska - pamiętajmy więc, by dobrze zapamiętać powyższy format!
Podobnie jak z formatem daty, odmiennie czyta się daty w angielskim brytyjskim i amerykańskim.
Angielski brytyjski: 1st April 2015 czytamy jako :
the first of April two thousand and fifteen
Angielski amerykański: April 1st 2015 czytamy jako:
April (the) first two thousand and fifteen
Sporo trudności zwykle sprawia rok i jego prawidłowe czytanie. Dlatego też nauczyciele niejednokrotnie poświęcają więcej uwagi na to zagadnienie.
W angielskim daty można przeczytać na dwa sposoby:
Przykładowe daty zawiera poniższe zestawienie:
W Stanach Zjednoczonych tydzień rozpoczyna się od niedzieli, nie tak jak w Europie, gdzie poniedziałek jest pierwszym dniem tygodnia.
Monday – Poniedziałek
Tuesday – Wtorek
Wednesday – Środa
Thursday – Czwartek
Friday – Piątek
Saturday – Sobota
Sunday – Niedziela
Jak w łatwy sposób nauczyć się dni tygodnia po angielsku? To bardzo proste! Jeżeli nie potrafimy od razu zapamiętać każdego z nich, postarajmy się zapamiętać pierwsze ich litery – wtedy, próbując sobie przypomnieć poszczególne dni tygodnia, będziemy mogli w łatwy sposób skojarzyć, jak poszczególny dzień się nazywa!
January – Styczeń
February – Luty
March – Marzec
April – Kwiecień
May – Maj
June – Czerwiec
July – Lipiec
August – Sierpień
September – Wrzesień
October – Październik
November – Listopad
December – Grudzień
W przypadku miesięcy możemy postąpić podobnie, jak w przypadku dni tygodnia. Jest ich jednak dwanaście, czyli niemal dwukrotnie więcej, aniżeli dni w tygodniu. Możemy również spróbować podzielić miesiące na kwartały, lub w inny sposób, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Jedno jest jednak pewne – rzetelna nauka i częste powtarzanie dni tygodnia i miesięcy szybko zaowocuje ich memoryzacją!
second – sekunda
minute – minuta
hour – godzina
day - dzień
week – tydzień
month – miesiąc
season – pora roku
year – rok
decade – dekada
century – wiek
millennium – tysiąclecie
Uwaga! Zwróćmy uwagę, iż nazwy dni tygodia i miesięcy piszemy w języku angielskim wielką literą! Jest to bardzo ważna zasada, którą musimy jak najwcześniej zapamiętać.
Zapraszamy również do zapoznania się z porami dnia w języku angielskim.