Gramatyka angielska: unless – poznaj znaczenie i użycie popularnego spójnika

Spójnik unless bardzo często pojawia się w języku angielskim. Czy wiemy jakie ma znaczenie i kiedy go używać? Zapraszamy do nauki!

GRAMATYKA
Gramatyka angielska: unless – poznaj znaczenie i użycie popularnego spójnika

Gramatyka angielska - spójnik unless

Słowo unless bywa dość enigmatyczne jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji się z nim zapoznać. Jest to w praktyce spójnik, który zastępuje nieco dłuższe wyrażenie, o którym dowiecie się za chwilę. Co dokładnie znaczy słowo unless i kiedy go używać?

Unless - znaczenie

Znaczenie tego słowa to „jeżeli nie” oraz, w niektórych sytuacjach, „chyba, że”. Unless powstaje w wyniku połączenia słów if not i ma takie same znaczenie. Przyjrzyjmy się następującym przykładom:

Unless I tell you to do that, don't do that. - Jeżeli nie powiem ci, żebyś to zrobił, nie rób tego.
Unless Jack gets tired, we'll continue on. - Jeżeli Jack się nie zmęczy, będziemy kontynuować.

Wspomnieliśmy również o znaczeniu „chyba, że”, które może wystąpić w określonych sytuacjach. Dzieje się tak, kiedy w pierwszej części zdania zawrzemy pewne przeczenie:

This device should not be used unless an emergency occurs. - To urządzenie nie powinno być używane, chyba, że w sytuacji awaryjnej.

Użycie

Użycie spójnika unless to przede wszystkim zdania warunkowe. Jest to bardzo użyteczne słowo, które zastępuje if not, i które pojawia się dość często w mowie potocznej. Używając tego słowa musimy jednak pamiętać, że zawiera ono w sobie przeczenie – nie popełnijmy błędu podwójnego przeczenia, to znaczy przeczenia w tej samej części zdania, w której znajduje się omawiany spójnik:

Unless Jack gets tired, we'll continue on.
Unless Jack doesn't get tired, we'll continue on.

Zapraszamy również do zapoznania się z przydawkami i partykułami wzmacniającymi w języku angielskim.

Dodaj komentarz
User 4
Moc
około 7 lat temu

Jest moc!

Odpowiedz
0
0
0 0 0