Do ciekawych konstrukcji gramatycznych w języku angielskim, które poznaje się zwykle na wyższym szczeblu nauki tego języka, zaliczamy tzw. zdania imiesłowowe, które wnoszą dość charakterystyczną budowę, jaką trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Poznajmy zdania imiesłowowe w języku angielskim i sposób ich tworzenia.
Zdania imiesłowowe – participle clauses – to bardzo ciekawe zagadnienie gramatyczne w języku angielskim. Jest to szczególny rodzaj zdań, które są odpowiednikiem polskiego „Otworzywszy drzwi, Tom wyszedł z domu.” Jak tworzyć tę konstrukcję w języku angielskim? Zapraszamy do lektury.
Zacznijmy od tego, iż zdania imiesłowowe w języku angielskim używane są sporadycznie – najrzadziej w mowie, a nieco częściej w piśmie. Głównymi zaletami stosowania tej konstrukcji są jej odmienność względem innych popularnych struktur, przez co nasza praca zyskuje w kwestii stylu, oraz możliwość zawarcia dużej ilości informacji w dość krótkim zdaniu.
Zdania imiesłowowe mogą być tworzone z użyciem trzech czasów: teraźniejszego (present participle), przeszłego (past participle) oraz czasu perfect (perfect participle).
Tworząc imiesłów czasu teraźniejszego, pokazujemy, iż obydwie opisywane przez nas czynności miały miejsce jednocześnie:
Imiesłów czasu przeszłego służy do opisywania strony biernej:
Imiesłów czasu Perfect służy do opisywania czynności, które miały miejsce przed innymi czynnościami – zdanie imiesłowowe (pierwsze) opisuje czynność, która miała miejsce wcześniej aniżeli czynność zdania głównego (drugiego).
Co więcej, ten typ imiesłowów może przybierać zarówno stronę czynną, jak i bierną. Stronę czynną tworzymy poprzez użycie konstrukcji having + trzecia forma czasownika + dopełnienie.
Strona bierna wymaga użycia następującej konstrukcji:
having been + trzecia forma czasownika + dopełnienie
Having cleaned her room, Claire prepared breakfast. - Posprzątawszy swój pokój, Claire przygotowała śniadanie.
Having been washed, Claire's clothes shrunk. - Po wypraniu, ubrania Claire zmniejszyły się.
Uwaga! W niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z dwoma różnymi podmiotami w zdaniu imiesłowowym i głównym. W takiej sytuacji zdanie imiesłowowe następuje po zdaniu głównym, w którym mowa jest o tej osobie:
Zapraszamy również do zapoznania się ze zdaniami rozszczepionymi w języku angielskim.