Dowiedzmy się, czym są gry słowne w języku angielskim (puns) i poznajmy ich przykłady.
Gry słowne są bardzo ciekawym elementem każdego języka. W języku polskim możemy zauważyć je w różnego rodzaju artykułach, gazetach, reklamach, czy żartach. Ze względu na swoją rozrywkową właściwość, gry słowne są wykorzystywane również w celach marketingowych – jeżeli zabawne zestawienie słów jest w stanie przyciągnąć uwagę, jest to z całą pewnością genialny chwyt marketingowy. W języku angielskim gry słowne określimy mianem puns. I na tym moglibyśmy zakończyć. Jednak warto poświęcić temu zagadnieniu trochę więcej linijek tekstu.
Cóż takiego jest w angielskim odpowiedniku naszych polskich gier słownych, co odróżnia je od naszych rodzimych kalamburów? Być może nie chodzi tu o same gry słowne, chociaż te również są zgoła inne, lecz przede wszystkim o kontekst – zarówno chwilowy, jak i szerszy. Państwa anglojęzyczne – czy mówimy o Wielkiej Brytanii, Australii czy też o Stanach Zjednoczonych, charakteryzują się innym rodzajem poczucia humoru niż Polska. Ogólnie mówiąc, żarty we wspomnianych państwach, szczególnie w tym ostatnim, są nieodłącznym elementem życia codziennego (słyszeliście o zjawisku zwanym pranks? Jeżeli nie, polecamy się z tym terminem zapoznać), a na co dzień obywatele tych państw wydają się być weselsi niż Polacy – podyktowane to jest przede wszystkim kulturowo, lecz również gospodarczo i społecznie.
Przejdźmy jednak do istoty tematu – przykładów gier słownych. Za chwilę będziecie mieli okazję się z nimi zapoznać, jednak warto na początku wspomnieć o wielokrotnej niemożliwości przeniesienia esencji gry słownej z jednego języka na drugi – nie jesteśmy bowiem w stanie oddać sensu i humoru towarzyszącego oryginałowi w stosunku 1:1, dlatego też podamy Wam gry słowne w oryginalnym kształcie. Mamy nadzieję że dostarczą Wam dozy dobrego humoru.
Zapoznajmy się również z pojęciem false friends w języku angielskim. Zapraszamy!