Artykuł publicystyczny to bardzo interesująca forma wypowiedzi pisemnej, która łączy w sobie elementy relacji, recenzji, opisu, a nawet sprawozdania. Przedstawiamy porady, jak napisać artykuł publicystyczny w języku angielskim.
Artykuł publicystyczny w języku angielskim to bardzo interesująca forma wypowiedzi pisemnej, która łączy w sobie elementy relacji, recenzji, opisu, a nawet raportu. Jest to materiał, który przeznaczony jest do publikacji – w gazecie, na stronie internetowej, czy też w innym medium. Wartym zauważenia jest fakt, iż jako artykuł publicystyczny może zostać potraktowana rozprawka, lub nawet list – muszą one jednak wkomponowywać się w podany niżej schemat, a do tego spełniać warunki charakterystyczne dla publicystyki. Głównym celem pracy tego typu jest przedstawienie problemu, a także wyrażenie naszej opinii na jego temat. Dowiedzmy się zatem, jak prawidłowo napisać artykuł publicystyczny po angielsku.
Napisanie artykułu publicystycznego jest jednym z zadań na maturze rozszerzonej z angielskiego. Jest to nowość, która pojawiła się dopiero w 2015 roku. Musimy napisać artykuł, który mógłby zostać opublikowany w gazecie, czasopiśmie lub na stronie internetowej. Celem jest wyrażenie swojego stanowiska wobec problemu lub zjawiska, które jest wskazane w poleceniu. Forma ta może sprawiać wiele problemów, lecz nie ma się czego bać, bo jednocześnie jest najluźniejszą ze wszystkich form pisemnych, mogących pojawić się na maturze.
Zobaczcie zatem na co zwrócić uwagę, pisząc artykuł publicystyczny. Przygotowaliśmy dla Was kompletny poradnik.
Elementem niezwykle ważnym w tej formie pisemnej jest dobry tytuł. Najlepiej użyć chwytliwego tytułu – im bardziej błyskotliwy tytuł, tym bardziej zachęcimy czytelnika do jego przeczytania.
Kolejnym elementem jest wstęp. Musi być on napisany w taki sposób, aby zachęcić czytelnika do przeczytania całego tekstu. Możemy tutaj przywołać anegdotę, która zasugeruje czytelnikowi, o czym będzie artykuł. Może to też być pytanie lub cytat.
Dalej pamiętajmy o logicznym podziale treści pomiędzy akapity w rozwinięciu pracy oraz o zakończeniu, w którym podsumujemy podjęty przez nas temat. Wstęp oraz zakończenie powinny być podobnej długości.
Sumując ilość akapitów, powinniśmy otrzymać cztery lub pięć akapitów. Ilość słów jest podana w poleceniu i zwykle wynosi od 250 do 300 wyrazów.
Na maturze punkty są przyznawane za:
Pisząc artykuł publicystyczny po angielsku, użyjemy stylu półformalnego. Dopuszczalne są w nim formy skrócone (np. it's zamiast it is), jednak powinniśmy unikać kolokwialnego słownictwa. Czasowniki frazowe są tu akceptowalne. Połączenie takiego stylu z różnorodnymi strukturami gramatycznymi, na przykład stroną bierną, inwersją, czy też mową zależną, może zaowocować bardzo atrakcyjną pracą, od której trudno będzie się oderwać.
Przygotowaliśmy dla Was zestaw kroków, jakie możecie powtórzyć, pisząc artykuł publicystyczny po angielsku:
Artykuł publicystyczny w języku angielskim wymaga użycia pewnych zwrotów i wyrażeń, które wyraźnie wzbogacą naszą pracę. Uczyńmy ją bardziej atrakcyjną dla czytelnika – poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
One of the most beautiful places in the world: Bieszczady Mountains - Jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie: Bieszczady
A place where people love to go: Spain - Miejsce do którego ludzie kochają jeździć
One of the greatest discoveries (surprises) in recent years: Graphene - Jedno z największych odkryć (zaskoczeń) w ostatnich latach
According to the latest research... - Według ostatnich badań...
In the light of the above, I believe that... - W świetle powyższego, wierzę, że...
Do you want to know one of the best places to go in the world? - Czy chcesz poznać jedno z najlepszych miejsc na świecie?
Have you ever... (dreamt of...) ? - Czy kiedykolwiek... (marzyłeś o...) ?
Do you find that... ? - Czy uważasz że...?
Are you one of those people who... ? - Czy jesteś jedną z osób które ... ?
Imagine... - Wyobraź sobie, że...
Let's suppose that... - Załóżmy że...
Take ... for example/instance. - Weźmy ... za przykład.
On the one hand - Z jednej strony
On the oher hand - Z drugiej strony
Nevertheless - Niemniej
In spite of - Pomimo
For instance - Na przykład
... seems to be – ... wydaje się być
Due to ... – Z powodu ...
How come ... ? – Jak to się stało, że ... ?
Yet, ... – Jednak, ...
The issue/problem is/will be ... – Ten problem jest/będzie ...
It is vital/essential/key to ... – Ważnym jest, aby ...
To sum up... - Podsumowując...
We have to ask ourselves a question ... – Musimy zadać sobie pytanie ...
We are ... . Are we? – Jesteśmy ... . Ale czy na pewno?
To my mind,... - W moim mniemaniu...
As far as I'm concerned, ... - Moim zdaniem
In my view, ... - W mojej opinii...
Nie zapomnij również sprawdzić innych zwrotów, które urozmaicą Twoją pracę. Znajdziesz je tutaj (ponad 100 różnych wyrażeń).
Are we alone in space?
Earth is home to us, people, and throughout centuries mankind has been asking itself whether we are the only form of life. Space seems to be an endless territory, which also expands all the time. Due to this, scientists are close to being positive that we are not alone – if so, how come we have not received a sign of life from other civilisation? Or have we?
This question has puzzled researchers for hundreds of years. Reported UFO sightings have proved to be bogus in pretty much every single instance, but due to an immense number of planets in our galaxy, and even larger number in other galaxies, scientists feel certain that somewhere there is a civilisation that is similar to ours, yet because of great distance and lack of sufficient technology, they have not been able to communicate with us as yet.
Yet, there are people who look at this issue purely from religious standpoint. According to them, we are the people that God created and the only form of life in the entire space. Unlikely to some as it may sound, this theory seems to hold true, at least until we learn that there is another civilisation living somewhere on a planet similar to earth.
This issue will most likely continue to puzzle people for years. Still, due to a quick and steady technology development, we will soon have better tools to explore space with. Are we alone
Zapraszamy również do zapoznania się ze słownictwem na poziomie B1 i B2.