Zdrobnienia w języku angielskim - zasady, tworzenie i przykłady

Zdrobnienia występują w wielu językach - doskonale je znamy w naszym rodzimym języku, ale jak je tworzyć w języku angielskim? Jest to dość ciekawy i, na dłuższą metę, bardzo przydatny aspekt języka, któremu jednak nie poświęca się wiele czasu na zajęciach z języka angielskiego. Dlatego z pomocą przychodzimy my - jeżeli tworzenie zdrobnień w języku angielskim jest czymś, z czym chcecie się zapoznać, dobrze trafiliście.

SŁOWNICTWO
Zdrobnienia w języku angielskim - zasady, tworzenie i przykłady

Zdrobnienia w języku angielskim

Na wstępie trzeba zaznaczyć, iż zdrobnienia w języku angielskim nie są bardzo powszechne. Owszem, są one istotnym elementem języka, z którym można się od czasu do czasu spotkać, jednak nie są one spotykane tak często jak w innych językach, w tym w języku polskim.

Odmianą języka angielskiego, w której mamy dość często do czynienia ze zdrobnieniami jest odmiana australijska, o której więcej przeczytacie poniżej.

W pierwszej kolejności zapoznajmy się ze sposobami tworzenia zdrobnień.

Tworzenie zdrobnień w języku angielskim

Zdecydowanie najpopularniejszym ku temu sposobem jest dodanie przymiotnika little, small lub tiny przed rzeczownikiem, który chcemy zdrobnić. Wszystkie trzy określenia oznaczają „mały" lub „maleńki", które w połączeniu z rzeczownikiem zamieniają się w zdrobnienia:

little town - miasteczko
small boy - chłopczyk
tiny boat - łódeczka

Kolejnym sposobem tworzenia zdrobnień w języku angielskim jest dołączenie końcówki -let do rzeczownika. Nie jest on spotykany tak często jak metoda przedstawiona powyżej, ale przynosi podobny rezultat:

drop (kropla) + -let = droplet (kropelka)
piglet - prosiaczek
booklet - broszurka

W przypadku opisywania młodych określonych gatunków zwierząt, możemy użyć słowa cub, które następuje po nazwie zwierzęta lub całkowicie je zastępuje - wtedy należy użyć kontekstu, by doszukać się informacji, o jakie zwierzę chodzi. Należy jednak pamiętać, że słowo to możemy użyć z wybranymi gatunkami zwierząt:

tiger cub - tygrysiątko
cub - młode
cat cub - kociątko

Zdrobnienia, których użyjemy wobec członków rodziny są natomiast dość popularne i często spotykane:

mummy/mommy - mamusia
daddy - tatuś
granny - babcia
grandpa - dziadziuś
sonny - synek
auntie - ciocia
kiddy - dzieciaczek

Obok zdrobnień od pełnych nazw członków rodziny, dość popularne są zdrobnienia polegające na skracaniu imion. Co istotne, nie stosuje się ich jedynie wobec dzieci - w języku angielskim cechą charakterystyczną jest skracanie wielu elementów języka, w tym imion osób dorosłych:

Robert - Rob
Richard - Rick
William - Will

Pamiętajmy, że są imiona, które skraca się w sposób nieregularny:

Margaret - Peg
Elizabeth - Betty
Barbara - Babs

Na koniec poruszymy temat zdrobnień w australijskiej odmianie języka angielskiego. Jak już wspomnieliśmy, są one charakterystyczne, bowiem różnią się od zdrobnień, które przedstawiliśmy Wam do tej pory. Zdrobnienia te polegają na charakterystycznym skracaniu słów poprzez dodawanie końcówek typu -ie, -ies, oraz -y:

football - footy (piłka nożna)
breakfast - brekkie (śniadanko)
university - uni (uniwersytecik)
relatives - rellies (krewni)

Jak można zauważyć, tłumaczenie zdrobnień bywa niekiedy kłopotliwe. W przypadku powyższych footy i rellies jest to wręcz niemożliwe, gdyż są to zdrobnienia typowe dla australijskiego angielskiego. Jest to zjawisko nieprzetłumaczalności, o czym przeczytacie pod podanym linkiem. Zapraszamy!

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0