Poznawszy liczebniki główne (cardinal numbers), warto zaznajomić się z liczebnikami porządkowymi (ordinal numbers). Jak tworzymy liczebniki porządkowe w języku angielskim? Za chwilę się tego dowiecie!
Kiedy już poznaliśmy liczebniki główne (cardinal numbers), warto zaznajomić się z liczebnikami porządkowymi w języku angielskim (ordinal numbers). Są one używane niezwykle często – w tworzeniu dat, mówieniu o wynikach zawodów sportowych, swoich własnych preferencjach bądź upodobaniach... są one obecne w każdej sferze naszego życia. Jak tworzymy liczebniki porządkowe w języku angielskim? Za chwilę się tego dowiecie!
Na początek krótkie przypomnienie czym są liczebniki porządkowe. Są one liczebnikami, które używamy do podawania kolejności – pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, i tak dalej. W języku polskim nie są one dla nas zagadką – doskonale je znamy. Jak z kolei liczebniki porządkowe prezentują się w języku angielskim?
1st – first – pierwszy
2nd – second – drugi
3rd – third – trzeci
4th – fourth – czwarty
5th – fifth – piąty
6th – sixth – szósty
7th – seventh – siódmy
8th – eight – ósmy
9th – ninth – dziewiąty
10th – tenth – dziesiąty
Jak widzicie, przy podawaniu liczebników porządkowych w języku angielskim, do liczby dopisujemy literki st, nd, rd, th, w zależności od liczebnika. W języku polskim mamy podobną sytuację, jednak zamiast literek, po liczbie stawiamy kropkę – 3. oznacza trzeci.
Zapewne zwróciliście również uwagę, że literki służące do przedstawienia kolejności różnią się od siebie. Jest to stała reguła w języku angielskim – do 1 zawsze dopisujemy st, do 2 – nd, 3 – rd, a 4 i powyżej – th. Reguła ta tylko na początku wydaje się nieco kłopotliwa do nauki, ze względu na odmienność względem języka polskiego (brak literek kończących liczebnik w podobny sposób jak w języku angielskim w naszym języku), jednak zazwyczaj oswojenie się z nią trwa bardzo krótko i nie sprawia problemów.
11th – eleventh
12th – twelfth
13th – thirteenth
14th – fourteenth
15th – fifteenth
i tak dalej.
Uwaga! Zwróćmy uwagę na liczebnik porządkowy twelfth. Jest to wyjątek, o którym musimy pamiętać, by uniknąć błędu!
20th – twentieth
21st – twenty-first
22nd – twenty-second
23rd – twenty-third
24th – twenty-fourth
25th – twenty-fifth
30th – thirtieth
40th – fortieth
50th – fiftieth
60th – sixtieth
70th – seventieth
80th – eightieth
90th – ninetieth
100th – one hundredth
101st – one hundred and first
102nd – one hundred and second
Przy wielokrotności liczby dziesiętnej końcówkę -y zamieniamy na -ieth, czego musimy się nauczyć. Przykładowo, liczebnik porządkowy utworzony od liczby fifty wygląda następująco: fiftieth.
A zatem nic trudnego. Wystarczy zapamiętać powyższą regułę, i będziemy w stanie stworzyć liczebnik porządkowy od dowolnej liczby w języku angielskim.
Oto przykładowe liczebniki porządkowe wraz ze sposobem ich odczytu:
615th - six hundred and fifteenth
925th - nine hundred and twenty-fifth
1,007th - one thousand and seventh
4,669th - four thousand, six hundred and sixty-ninth
9,999th - nine thousand, nine hundred and ninety-ninth
10,014th - ten thousand and fourteenth
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na tytuły królewskie w języku angielskim. Zapisywane one są cyframi rzymskimi, a ich odczyt, ściśle związany z liczebnikami porządkowymi, wygląda następująco:
Henry VII - Henry the Seventh
John Paul II - John Paul the Second
David II - David the Second
Poniżej znajdziecie przykładowe zdania z liczebnikami porządkowymi – trening czyni mistrza, a poniższe przykłady pomogą Wam się z nimi oswoić!
Liczebniki porządkowe nie są niczym trudnym, jednak mogą wydać się nieco wymagające z tego względu, że nie używa się ich tak często, jak liczb głównych. Co do samych liczebników, najbardziej problematyczne mogą wydać się liczebniki nieregularne i wyjątki, czyli first, second, third, twelfth i ewentualnie końcówki bardziej złożonych z nich, czyli wielokrotności dziesiątek (fortieth, fiftieth itp.), jednak jest ich niewiele, dzięki czemu łatwiej jest je zapamiętać.
Czy istnieją sposoby na przyspieszenie nauki tego zagadnienia? Oczywiście! Dobrym pomysłem na szybsze przyswojenie liczebników porządkowych w języku angielskim jest śledzenie wydarzeń sportowych z angielskim komentarzem, bądź granie w gry komputerowe oparte na rywalizacji, które wydane zostały w angielskiej wersji językowej. W obu wspomnianych przypadkach wyniki podawane w języku angielskim będą doskonałą pomocą naukową. First, second, third... – wszystkie liczebniki pojawiają się w formie tabeli, która pozwoli się nam z nimi obyć. Komentarz sportowy w języku angielskim jest doskonałym sposobem na naukę omawianego w tym artykule zagadnienia.
Przykładowe zdanie:
John takes the lead, while Terry goes into second place.
Jest to tylko jedno zdanie, bardzo typowe dla tego rodzaju komentarza. Pokazuje ono, jak bardzo jest on pomocny w nauce zarówno języka, jak i tego konkretnego zagadnienia.
Jak już wspomnieliśmy, trening czyni mistrza! Zachęcamy do tworzenia liczebników porządkowych w ramach zadania domowego. Wykorzystajcie w tym celu komentarze, gdzie możecie się podzielić przykładami swoich własnych zdań z użyciem wspomnianego zagadnienia!
Zapraszamy również do zapoznania się z angielskim słownictwem na poziomie B1 i B2.