Opis obrazka po angielsku

Opisywanie obrazka w języku angielskim to nic trudnego – jeżeli jeszcze nie wiesz, jak to robić, ten artykuł pomoże Ci w nauce tej umiejętności!

MÓW SŁOWNICTWO
Opis obrazka po angielsku

Opisywanie obrazka po angielsku jest umiejętnością niezwykle praktyczną – dlatego też zadania z opisem obrazka pojawiają się na różnego rodzaju sprawdzianach, testach, a także na samej maturze z języka angielskiego. Poprzez opis obrazka w języku angielskim nie tylko pokazujemy, iż znamy język i potrafimy go użyć w celu szczegółowego opisania tego, co widnieje na przedstawionym obrazku, lecz także potwierdzamy, że umiemy myśleć analitycznie i spokojnie planować naszą wypowiedź.

Jak zatem dokonać prawidłowego opisu obrazka po angielsku? Zaczynajmy!

Opis obrazka po angielsku krok po kroku

Zacznijmy od samego początku. Opis obrazka nie jest niczym trudnym. Pamiętajmy, by się nim nie stresować – jest to zadanie o tyle przyjemne, iż wszystko, o czym powinniśmy powiedzieć, widnieje tuż przed naszymi oczami. Nie musimy zatem rozwiązywać żadnych zadań, ani głowić się, co też autor tekstu miał na myśli. Opisujemy to, co widzimy na kartce lub innym medium, na jakim przedstawiona jest ilustracja lub scena, którą musimy opisać.

Zasada przy opisywaniu obrazka w języku angielskim jest dość prosta – zaczynajmy od aspektów najbardziej ogólnych, po czym przechodźmy do aspektów coraz to bardziej szczegółowych. Dla przykładu, kiedy widzimy ilustrację, na której pokazane są dzieci grające w piłkę, w pierwszej kolejności powiemy właśnie to, co w pierwszej kolejności chwyta nasze oko. Dopiero po wprowadzeniu takiej informacji przejdziemy do opisu ich wyglądu, a także emocji, jakie towarzyszą bohaterom ilustracji. Przy opisywaniu obrazka możemy także spekulować – kim dzieci są dla siebie (brat – siostra; kuzyni; koledzy z klasy), co robili przed, lub co zamierzają robić po grze w piłkę – jeśli na ilustracji widnieją elementy, które mogą nam coś sugerować. Jeśli na obrazku widzimy np. budynki, miasto, panoramę, lub inny widok, opiszemy to, co widzimy – budynki, porę roku, pogodę, nastrój itp., z zachowaniem zasady – od informacji najbardziej ogólnych do szczegółowych.

Przygotowaliśmy dla Was kilka punktów według których możecie ułożyć wypowiedź na temat obrazka:

1. Rozpoznaj temat (motyw) obrazka oraz jego autora

Na początek warto zacząć od zdania wprowadzającego, w którym bardzo ogólnie opiszemy motyw obrazka. Zastanówmy się, czy opisujemy zdjęcie (a picture/a photo), czy rysunek (a drawing). Następnie możesz spróbować odpowiedzieć na pytanie, kto jest na obrazku. Jeśli chcemy, możemy też podewagować na temat autora. Nie możemy go oczywiście całkowicie zmyślić, lecz możemy spróbować przewidzieć, kto mógł wykonać zdjęcie lub kto narysował rysunek. Starajmy się maksymalnie rozbudować naszą wypowiedź. 

There are two boys in the picture working on some project at school. - Na obrazku znajdują się dwaj chłopcy, którzy pracują nad jakimś projektem w szkole.
I can see a group of people/a family/a teenager/a young woman/a girl/a boy/a baby. - Widzę grupę ludzi/rodzinę/nastolatka/młodą kobietę/dziewczynę/chłopcja/dziecko. 
This is a picture/photograph taken by... - To zdjęcie zostało zrobione przez...
Maybe it was drawn by a kid. - Być może to zostało narysowane przez dziecko.
Perhaps the picture was taken by a tourist who was there on holiday. - Być może to zdjęcie zostało zrobione przez turystę, który był tam na wakacjach.

2. Opisz poczególne części obrazka

Kolejną ważną zasadą przy opisywaniu obrazka po angielsku jest to, iż powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie i co znajduje się na poszczególnych częściach ilustracji. Powiedzmy więc, co widnieje po lewej stronie, prawej stronie, na dole, na górze, w samym środku, a także co dostrzegamy w tle. Wszystkie takie informacje powinny być poruszone, a im bardziej szczegółowy nasz opis, tym lepszą ocenę dostaniemy. Aby opisać poszczególne części obrazka możemy użyć zwrotów:

In the background... - W tle...
In the foreground... - Na pierwszym planie... 
On the left/right... - Po lewej/prawej stronie...
On the left/right corner... - W lewym/prawym rogu...
At the top/bottom... - Na górze/Na dole...
In the middle... - Na środku...

Następnie powinniśmy opisać, kto i co robi w tych wybranych przez nas częściach (nie zapomnijmy o użyciu czasu Present Continuous!):

... a family is having a fun. - ...rodzina dobrze się bawi.
... a group of people is celebrating someone's birthday. - ...grupa ludzi świętuje czyjeś urodziny.
... a girl is reading a book. - ...dziewczyna czyta książkę.
... a baby is crying. - dziecko płacze.

Przytoczone zdania są dość proste, dlatego w dalszej części powinniśmy nieco rozbudować opis o opis zewnętrzny oraz o opis uczuć opisywanych osób oraz zdarzeń. Pamiętajmy, że mówimy cały czas o tych samych osobach, więc powinniśmy zacząć o nich mówić the girl, the family, the group.

Uwaga! Opisując obrazek, używamy czasu Present Continuous. Widząc, że dzieci grają w piłkę, powiemy: Children are playing football. Chcąc zauważyć, że najwyraźniej dobrze się przy tym bawią, powiemy: They seem to be having fun.

3. Opisz bardziej szczegółowo wygląd zewnętrzny oraz uczucia uczestników

W tym miejscu pokazujemy naszą znajomość angielskiego. Starajmy się używać bardziej zaawansowanego słownictwa. Dlatego zamiast powiedzieć "The girl is wearing a red dress.", możemy powiedzieć "The girl is wearing an elegant red dress with floral scarf.". Zobaczcie przykładowe opisy zewnętrzne osób:

She is wearing casual/elegant/sport clothes. - Ona ma na sobie casualowe/eleganckie/sportowe ubrania. 

Tutaj znajdziesz mnóstwo określeń dotyczących opisu osby w języku angielskim.

Powinniśmy się też odnieść do uczuć, jakie przeżywają uczestnicy. Do opisu uczuć możemy użyć następujących zwrotów:

The group appears to be lost. - Grupa wygląda na zagubioną (gdzieś).
The baby seems hungry. - Dziecko wygląda na głodne.
The girl seems very upset. - Dziewczyna wygląda na smutną.

4. Opisz scenerię i sposób, w jaki mogło dojść do sytuacji na obrazku

Spróbuj opisać miejsce, w jakim dzieje się akcja przedstawiona na obrazku. Możesz zasugerować sposób, w jaki doszło do opisywanej sytuacji. To jest kolejny punkt, gdzie możemy popisać się naszym rozbudowanym słownictwem. Wymyślanie historii pozwoli nam też zyskać nieco czasu na wymyślenie dalszej części naszego opisu. 

Perhaps the girl is having her birthday. - Prawdopodobnie dziewczyna obchodzi swoje urodziny.

Tutaj znajdziesz zwroty, których możesz użyć podczas opisu obrazku w języku angielskim.

5. Opisz porę dnia lub czas, w jakim dzieje się akcja na obrazku

Jeśli założyłeś wcześniej jakąś historię, teraz możesz opisać porę dnia, co pozwoli dodatkowo rozbudować Twój opis. Jeśli zrobisz to dobrze, możesz zyskać dodatkowe punkty. 

in the morning - rano
in the afternoon - po południu
at night - w nocy
at noon/at midday - w południe
at dusk - o zmroku

6. Jeśli chcesz, możesz dodać własne anegdoty

Możesz też opisać własne doświadczenie w podobnej sytuacji w Twoim życiu. To sprawi, że poczujesz się bardziej pewny siebie w przyszłości w innych sytuacjach, kiedy przyjdzie Ci opisać Twoje doświadczenie. 

Tutaj znajdziesz przykładowy opis obrazka w języku angielskim.

Przydatne słownictwo i zwroty w opisie obrazka

Wiemy już, jak dokonać opisu obrazka. Zapoznajmy się więc ze słownictwem i zwrotami, które zdecydowanie ułatwią opisywanie obrazka po angielsku.

obrazek – picture
pokazuje – shows
dzieci/dorośli – children/adults
widzę – I (can) see
obrazek pokazuje – the picture shows/depicts
na obrazku jest … – there is … in the picture
moim zdaniem, … – in my opinion, …
na środku – in the middle
po lewej stronie obrazka – on the left side of the picture
w tle – in the background
na pierwszym planie – in the foreground
wydają się dobrze się bawić – seem to be having fun
pogoda jest … – the weather is …
na obrazku widzimy dużo ludzi – there are many people in the picture/we (can) see many people in the picture
chciałbym/abym być na ich miejscu – I wish I were them

Opis obrazka nie wydaję się niczym trudnym, prawda? Zapraszamy do zapoznania się z przykładowym opisem obrazka w języku angielskim!

Dodaj komentarz
User 4
Bożydar
ponad 5 lat temu

Interesujące

Odpowiedz
User 4
Jola
ponad 5 lat temu

Dziękuję za tę przydatną listę. Jednak mam pytanie: czy nie powinno być "in the left corner"?

Odpowiedz
0
0
0 0 0