Reading i Use of English to pierwsza z czterech części egzaminu CAE. W tym artykule prezentujemy przykładowy test wraz z poradami, jak dobrze się do niego przygotować.
Reading i Use of English zostały połączone w jeden segment egzaminu na początku 2015 roku. Poprzez taki zabieg ilość części na egzaminie CAE zmalała z pięciu do czterech. Ta część egzaminu sprawdza naszą znajomość angielskiego w kontekście czytania oraz umiejętności leksykalno-gramatycznych.
Czego możemy się spodziewać? Teksty, z jakich pochodzą zadania na egzaminie z czytania pobierane są z różnorodnych źródeł – od artykułów i wywiadów po narracje zaczerpnięte z książek. Łącznie, teksty z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć na egzaminie CAE liczą około 3000 słów. Jest to zatem większy stopień trudności niż na egzaminie FCE.
Część Use of English – stosowanie struktur językowych – to część leksykalno-gramatyczna. Wykazujemy w niej naszą umiejętność tworzenia słownictwa, kolokacji, a także licznych aspektów gramatycznych. Całość tego segmentu trwa 1 godzinę i 30 minut.
Zachęcamy do sprawdzenia swoich sił w przykładowym teście z części Reading, Use of English na egzaminie CAE. Możemy tego dokonać na tej stronie.
Czytanie i stosowanie struktur językowych na poziomie C1 zawiera zaawansowane aspekty języka angielskiego. Ćwiczenie czytania od czasu do czasu wraz z okazjonalnym rozwiązywaniem zadań na słowotwórstwo i gramatykę może zatem nie wystarczyć. Aby dobrze przygotować się do egzaminu CAE, musimy pracować nad tymi elementami systematycznie i sumiennie. Czytajmy angielskie treści w każdej wolnej chwili, starajmy się rozwiązywać zadania, a jeżeli takich nie ma – sami zadawajmy sobie pytania do treści, które przeczytaliśmy. W ten sposób nauczymy się czytać ze zrozumieniem i analizować tekst, z którym się zapoznaliśmy.
Część Use of English jest bardzo praktyczna i wszechstronna, i wymaga dużego obycia z językiem. Połowę umiejętności wymaganych do zaliczenia tej części możemy nabyć przez czytanie, jednak upewnijmy się, iż wykonujemy dość pokaźne ilości zadań poświęconych tym elementom. Ćwiczmy gramatykę i słowotwórstwo wykonując zadania przeznaczone tym aspektom, a sam egzamin nie będzie dla nas wyzwaniem.