Writing na egzaminie IELTS - radzimy jak się przygotować do części pisemnej
Kolejną częścią egzaminu IELTS jest część pisemna. Na czym ona polega? Jak się do niej przygotować tak, by bez problemu ją zaliczyć? Dowiecie się tego w tym artykule.
Aneta Piotrowska
CERTYFIKATY
Jak wygląda część pisemna egzaminu IELTS?
Część pisemna egzaminu IELTS weryfikuje naszą umiejętność pisania w języku angielskim, a składa się z dwóch zadań i trwa 60 minut. Co warto zaznaczyć, różni się ona w zależności od rodzaju testu, do którego podchodzimy:
IELTS Academic – W zadaniu pierwszym przedstawiona zostaje pewna informacja w formie graficznej. Na jej podstawie mamy za zadanie wyjaśnić zawarte w niej informacje w sposób pisemny. Drugie zadanie polega na prezentacji naszego punktu widzenia na przedstawiony temat.
IELTS General Training – Zadanie pierwsze to pisanie listu na określony temat (zapoznaj się z pisaniem listu w języku angielskim pod tym adresem). Drugie zadanie polega na prezentacji naszych argumentów na dany temat – polecamy odwiedzić ten artykuł, w którym dowiesz się więcej o tej formie pisania.
Podobnie jak w cześci ustnej, część pisemna weryfikuje logikę i spójność naszej pracy, gramatykę, słownictwo – leksykę, a także samą umiejętność pisania, która jest sztuką samą w sobie.
Jak dobrze przygotować się do części pisemnej?
Pisząc w języku angielskim, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oto porady, dzięki którym lepiej zdasz test z pisania na egzaminie IELTS:
- Ćwicz pisanie
Czy znasz powiedzenie „trening czyni mistrza”? Odnosi się ono do każdej sfery życia, w tym pisania. Bez odpowiedniego treningu – tj. pisania różnych form na różne tematy – trudniej nam będzie podejść do części pisemnej omawianego tu egzaminu. Ćwicząc, zyskujemy płynność, elokwencję językową, a także pewność siebie, która jest kluczem do dobrego wyniku.
- Czytajmy uważnie polecenie i podzielmy pracę w sposób klarowny
Zrozumienie polecenia to połowa sukcesu. Dzięki temu jasno nakreślimy w głowie plan na pracę, jaka została nam zadana. Tę należy podzielić w klarowny sposób na wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie, lub w nieco inny sposób – w zależności od rodzaju pracy, jaką piszemy. O tym dowiecie się w dziale PISZ, do którego odwiedzin zapraszamy.
- Prezentujmy błyskotliwe myśli i unikajmy „oklepanych” wyrażeń i określeń
W ten sposób zaoszczędzimy egzaminatorowi czytania po raz setny podobnej pracy, co zdecydowanie zadziała na naszą korzyść.
- Pisząc, kontrolujmy czas
Pamiętajmy, że na obydwa zadania mamy 60 minut. Podzielmy je zatem w taki sposób, aby zostało nam przynajmniej kilka minut na sprawdzenie prac i upewnienie się, iż ustrzegliśmy się błędów.
- Piszmy wyraźnie i bez stresu
Tak, jest to bardzo ważne – co z pracy, której egzaminator nie jest w stanie rozczytać? Ponownie, zachęcamy do podejścia do części pisemnej bez stresu – dzięki temu popełnimy mniej lub zero błędów, łatwiej nam będzie myśleć czysto i klarownie, i bez problemu zmieścimy się w wyznaczonym na tę cześć czasie.
Zapraszamy do odwiedzenia innych artykułów dotyczących egzaminu IELTS – dzięki nim dowiesz się, jak się do niego przygotować tak, by zdobyć wymarzony certyfikat!